Респондентите бяха помолени и да посочат проблеми пред църквата.
Предстоящият в края на месеца избор на нов български патриарх още не е набрал популярност като обществено значима тема. Повечето българи не са обсъждали въпроса с приятели или в семейството. Усещането за връзки с бизнеса и за луксозен живот на духовници пък е основният проблем, който мнозина виждат пред църквата. Това потвърждават данните от изследване по темата на „ББСС Галъп интернешънъл” през януари.
От него проличава, че сред по-младите българи темата с избора на нов патриарх почти не е важна. Въпреки това, повече от половината от всички запитани отговарят, че изборът има по-скоро голямо значение за България.
Очевидно, темата запазва принципната си значимост за мнозина, но е остананала далеч от ежедневието до този момент. Изключение донякъде правят по-високите възрастови групи. Данните индиректно потвърждават неголямото влияние на църквата в обществото ни в последните десетилетия, както и наличието на значими проблеми пред църковната институция.
Около една пета се затрудниха. Сред останалите най-често се срещат отговорите, които могат да бъдат категоризирани най-общо като „Връзки на църквата с бизнеса и луксозен живот на духовници”.
Липсата на достатъчно близка до ежедневието на хората дейност е втората по честота категория отговори. Респондентите не пропускат да отбележат и проблеми, свързани с усещането за намаляване на ролята на религията в съвременното общество, както и принадлежността на висши духовници към бившата Държавна сигурност.
Като проблем се отчита и дейността на секти, ролята на атеистичното управление в близкото минало, липсата на добре подготвени духовници, липсата на достатъчно уважение към църквата от страна на хората и др.
Краткото изледване събужда редица хипотези, които следва да бъдат разглеждани по-нататък.
Редовното изследване на „ББСС Галъп интернешънъл” е проведено от 4 до 10 януари 2013 г.., представително е за пълнолетното население на страната и обхваща 1017 пълнолетни българи чрез пряко интервю по домовете. Известно е като ежемесечен Политически и икономически индекс на „ББСС Галъп интернешънъл”® Максималното стандартно статистическо отклонение при 50-процентните дялове е ±3%. Методиката е сравнима с всички ежемесечни редовни сондажи на „Галъп интернешънъл” в България от 1992 г. насам.