Над половината от запитаните в глобално проучване на общественото мнение вярват, че религията играе позитивна роля в техните страни. Сред анкетираните в Западна Европа се отчитат значително по-ниски нива на положителни оценки в сравнение с другите региони.
Това сочат резултатите от световното допитване на УИН/„Галъп интернешънъл” http://wingia.com/, водещата глобална асоциация в пазарните изследвания и допитванията до общественото мнение. Виж инфографиката
Проучването на УИН/„Галъп интернешънъл” се провежда в последните месеци на всяка година, но резултатите по тази тема изглеждат най-интересни в навечерието на великденските празници.
Световното допитване е традиция от 1977 г. насам, започната под председателството на д-р Джордж Галъп. В последното издание на изследването са интервюирани 66806 души от 65 държави, което е представително за 77% от световното население. На респондентите бе зададен въпроса „Според Вас, във Вашата държава религията като цяло има позитивна роля, негативна роля или няма никаква роля?”
59% в глобален мащаб смятат, че религията играе позитива роля в тяхната страна. Това усещане обаче не е равномерно разпределено в различните региони. В Западна Европа се отчита нисък нетен резултат (разликата между позитивните и негативните отговори) от 4%. Това е значително по-малко от средния глобален нетен резултат от 37%. Западна Европа контрастира в сравнение с другите региони, като например в Източна Европа нетният резултат е 33%, а в Азия е 37%. Ниският резултат в Западна Европа вероятно се дължи на по-светския характер на региона в сравнение с други части на света.
България не се различава много в сравнение с другите страни от Източна Европа. Делът на хората, които смятат, че религията играе положителна роля в страната ни, е 56%. В Източна Европа този процент е средно 54. 12% у нас обаче са на противоположното становище.
В общо 9 от разглежданите страни се отчитат отрицателни нетни резултати (негативните оценки превишават положителните), като 6 от тях са в Западна Европа: Белгия, Дания, Франция, Холандия, Испания и Швеция. От тях Дания е с най-нисък нетен резултат (-36%), следвана от Белгия (-30%), Франция (-22%) и Испания (-22%).
С най-положителен нетен резултат от този регион пък са Исландия (43%) и Португалия (39%).
В световен мащаб с най-чувствителен отрицателен нетен резултат е Ливан (-43%).
Докато в Западна Европа се наблюдават значително по-ниски позитивни оценки за ролята на религията, то в останалите региони в света се отчита положителна роля като цяло. Най-високата нетна положителна стойност в световен мащаб е в Африка (65%), следвана от Северна и Южна Америка (54%) и Близкия Изток и Северна Африка (50%). Тези резултати вероятно се дължат на по-видимите религиозни традиции в тези региони.
Обществото, което отрежда най-положителна роля на религията в страната си, е Индонезия – с 95% отговори, че религията играе позитивна роля. За сравнение: в САЩ и Великобритания, например, положителните оценки също са повече от отрицателните, но съответно с 43 и с 6%.
Религията все още има голямо значение в САЩ, като 62% от анкетираните заявяват, че тя играе позитивна роля в страната. Това показва, че по-голямата част от американските респонденти поставят религията на централно място в своята ценностна система. Коментарът на изследователите е, че това е отразено и в политиката на страната и не се очаква да се промени скоро.
Сравнение в Г7
Сравнителни данни от отговорите на респондентите в страните от Г7 показват огромна разлика в мненията по темата за ролята религията. Нетният резултат от 43% в САЩ се различава съществено от -22% във Франция, например.
Влияние на образованието?
Данните доказват също ясна зависимост между образователния статус на хората и тяхното възприятие за позитивна роля на религията в страната им. Резултатите показват, че тези които имат магистърска или докторска образователна степен имат 20% по-ниска позитивна нетна стойност в сравнение с тези, които имат по-ниско образование. Позитивният нетен резултат се повишава постепенно до 57% при онези, които нямат никакво образование.
Как се отразяват религиозните вярвания
При анализа на данните според религията се отчитат ясни разлики. При среден за света нетен резултат от 37%, при протестанти и мюсюлмани, например, се отчитат 60%.
За повече подробности, бележки по методиката и информация за изследването, вижте международното прессъобщение на УИН/„Галъп интернешнънъл” или ни потърсете на office@gallup–international.bg