В рамките на проучването относно демокрацията в света са интервюирани 60190 души от 62 страни. Асоциацията УИН/„Галъп интернешънъл“ е световен лидер в пазарните проучвания и изследванията на общественото мнение. Дейността й в България е представена от нашата агенция.
Дългосрочните тенденции по този въпрос са отразени в книгата на УИН/„Галъп интернешънъл“ „Гласът на хората – 2015“, която беше изчерпана и в момента се допечатва (виж коментара на президента на УИН/„Галъп интернешънъл“ Жан-Марк Леже по-надолу в обобщение на текста). Зад книгата стои организационната и редакторска работа на български екип. До дни ще бъдете информирани къде може да се намери книгата.
Основни изводи от изследването:
- Световното население показва висока степен на приемане на демокрацията: 76% смятат, че демокрацията може да има своите недостатъци, но тя е най-добрата система на управление. По този въпрос има консенсус в целия свят.
- Въпреки това, когато се попита дали хората чувстват, че техните страни действително се управляват според волята на народа, нивото на консенсус спада значително: половината са съгласни с твърдението (50%), но 46% са на обратното мнение.
- Двете топ страни, в които повечето хора казват, че общата воля преобладава, са Фиджи и Афганистан. На дъното на тази класация остават Армения и Латвия.
- Изследването подчертава едновременно, както възприемането на демокрацията като принципи, така и критиките за това как всъщност работи системата.
Хора от 62-те изследвани нации бяха запитани дали са съгласни с твърдението, че „Демокрацията може и да има своите недостатъци, но е най-добрата система на управление“. Голямото мнозинство от гражданите (76%) са съгласни или по-скоро съгласни, а 20% не са съгласни или са по-скоро несъгласни.
Възприемането на демокрацията като най-добра система на управление е широко разпространено във всички демографски групи и среща най-сериозна подкрепа сред високо образованите и тези с по-висок личен доход.
Вярващите, както и невярващите, посочват демокрацията катo най-добрата система на управление, с особено високи нива на съгласие практически сред всички религии – юдеи, протестанти, хиндуисти, католици, мюсюлмани и будисти
Що се отнася до различните региони в света, най-силна подкрепа за демокрацията се открива в Северна Америка (82%), страните Африка (80%) и Западна Европа (80%).
В други региони, въпреки че мнозинството подкрепя демокрацията, степента на съгласие е по-ниска. Примерни за това са Северна Азия (55%), Източна Европа (64%) и Латинска Америка (68%).
Сред страните, които одобряват демокрацията най-силно, въпреки нейните недостатъци, са: Швеция (93%), Мароко (92%), Аржентина (91%), Швейцария (90%), Кения (89%), Финландия (87%), Фиджи (87%), Португалия (88%), Германия (86%), Турция (86%), Австрия (86%) и Исландия (84%).
Страните, които най-малко вярват, че демокрацията е най-добрата система на управление са: Мексико (54% са съгласни срещу 43%, които са несъгласни), Хонг Конг (55% срещу 39%), Палестинските територии (49% срещу 33%), България (52% срещу 32%), Босна и Херцеговина (56% срещу 36%), Япония (46% срещу 24% и 30% без отговор), Сърбия (57% срещу 32%), Ливан (61% срещу 34%), Румъния (58% срещу 29%), Колумбия (65% срещу 34%).
И в България хората с по-добри доходи и перспективи изразяват и по-силно съгласие с твърдението, че въпреки своите недостатъци, демокрацията е най-добрата система на управление.
Респондентите бяха попитани също така дали страната им се управлява от волята на народа, като 50% от интервюираните бяха съгласни или са по-скоро съгласни, докато 46% са несъгласни или по-скоро несъгласни. Има разлики между отделните региони в света, както се вижда на следващата графика.
Вглеждането в различните региони, показва, че най-голямо съгласие с твърдението, че страните се управляват от волята на хората, има в Западна и Източна Азия съответно 60% и 69%.
Най-сериозно несъгласие с твърдението срещаме в Източна Европа (55% несъгласие срещу 39% съгласие), Западна Европа (56% несъгласие срещу 40% съгласие) и в Латинска Америка (58% несъгласие срещу 40% съгласие).
В другите региони (Северна Америка, Африка, Близкият Изток и Северна Африка и останалата част от Азия), становищата са по-равномерно разпределени между тези, които вярват, че волята на народа определя управлението, и тези, които са на обратното мнение.
По-близкият поглед върху 62-те изследвани страни, показва, че в 26 от тях се откриват по-високи дялове на хора, които смятат, че страната им се управлява спрямо волята на народа. В 32 страни пък повечето хора вярват, че се случва обратното, а в 4 страни мнението е на практика поделено.
10-те страни, чиито граждани в най-голяма степен смятат, че страните им се управляват според волята на народа са Фиджи, Афганистан, Виетнам, Мароко, Индонезия, Швеция, Еквадор, Кения, Панама и Пакистан. 10-те страни, в които има широко мнозинство на тези, които отхвърлят тази идея са Армения, Латвия, България, Мексико, Босна и Херцеговина, Ливан, Казахстан, Гърция, Белгия и Испания.
Българското обществено мнение е силно скептично по отношение на това дали страната се управлява според волята на народа. 17% са съгласни или по-скоро съгласни, докато 79% са тези, които изразяват по-скоро несъгласие или несъгласие с това твърдение.
Жан-Марк Леже, президент на Асоциацията УИН/ „Галъп интернешънъл“ коментира: „Проучването установи, че демокрацията не се е провалила като норма, но не се възприема единодушно. Тези, които са живели в демократичен ред най-отдавна, особено в Европа, най-много се съмняват в идеята, че тяхната страна се управлява според волята на народа. Асоциацията УИН/ „Галъп интернешънъл“ се задълбочи сериозно в този важен въпрос и в своята книга „Гласът на хората – 2015“, която се основава на данни за тенденциите в последните 10 години.“
Бележки за редактора:
Изследването на УИН/“Галъп интернешънъл“ е ежегодна традиция, инициирана и проектирана под председателството на д-р Джордж Галъп през 1977 г. Тази година то бе проведено от УИН/Асоциация „Галъп интернешънъл“ в 65 страни по целия свят.
Тестваните твърдения за съгласие са следните: „Демокрацията може и да има своите недостатъци, но е най-добрата система на управление“ и „(страната) се управлява според волята на хората“. Те бяха зададени в 62 страни като част от международното изследване на УИН/Асоциация „Галъп интернешънъл“ „Край на годината“.
Размер на извадката и работа на терен:
Общо 63898 души са били интервюирани в световен мащаб. Във всяка страна е реализирана представителна извадка от около 1000 мъже и жени: лице в лице (31 страни; 33862 души), по телефон (12 страни; 9784 души) или онлайн (22 страни; 20356 души). Теренната работа е проведена от септември 2014 г. до декември2014 г. Статистическата грешка визследванетоев диапазон между2.14и4.45+3-5% при доверителен интервал– 95%.
Глобалната средна величина е изчислена на базата на дела на интервюираното пълнолетно население от изследваните страни.
Включените страни във всеки един регион в това прессъобщение:
- Северна Америка: Канада и САЩ;
- Латинска Америка: Аржентина, Бразилия, Колумбия, Еквадор, Мексико, Панама и Перу;
- Западна Европа: Австрия, Белгия, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Исландия, Ирландия, Италия, Холандия, Португалия, Испания, Швеция, Швейцария, Великобритания (и Австралия също е включена);
- Източна Европа: Армения, Босна и Херцеговина, България, Чехия, Грузия, Косово, Латвия, Македония, Полша, Румъния, Русия, Сърбия и Украйна;
- Африка: Южна Африка, Кения и Нигерия;
- Близкият Изток и Северна Африка: Алжир, Израел, Ливан, Мароко и Палестинските територии (Уест бенк и Газа);
- Западна Азия: Афганистан, Казахстан, Пакистан и Турция;
- Южна Азия: Бангладеш и Индия;
- Източна Азия: Индонезия, Малайзия, Филипини, Тайланд и Виетнам;
- Северна Азия: Фиджи, Хонг Конг, Япония, Южна Корея и Папуа Нова Гвинея.
Относно проучването на УИН/„Галъп Интернешънъл“:
УИН/“Галъп интернешънъл“е водеща асоциация в пазарните изследвани и проучванията на общественото мнение и се състои от 75-те най-големи независими компании за пазарни изследвания и за проучвания на общественото мнение в съответните страни с общи приходи от над 500 млн. евро и покриващи 95% от световния пазар.
Вече повече от 60 години членовете наУИН/“Галъп интернешънъл“са доказали своите експертни умения за провеждане на международни изследвания при осигурено най-високо качество. Членовете на асоциацията са водещи национални институти с дълбоко познаване на местните изследователски методи и техники, статистически източници, бит и културни различия на всяка страна и са внимателно подбрани от Борда на асоциацията.
Натрупаният от асоциацията опит е значителен – с международно признати експерти в почти всички области и сектори. За всякадържаваима само една агенция членка. Членовете работят съвместновсекидневно, за да споделят знания, нови изследователски техники и инструменти, за осигуряванетона най-подходящите решения за международни изследователски проекти, кактоизаобслужването насвоитеклиенти понай-добрия възможен начин.Членовете на асоциацията са наедна от водещите позиции по технически и методологически разработки, които са повлияли не само върху изследователския сектор, но и върху целия търговски свят.