УИН/“Галъп интернешънъл“ – водеща глобална асоциация за пазарни проучвания и изследвания на общественото мнение, публикува днес глобално проучване, проведено в 64 страни по целия свят относно мнението им за папа Франциск.
УИН/“Галъп интернешънъл“ – водеща глобална асоциация за пазарни проучвания и изследвания на общественото мнение, публикува днес глобално проучване, проведено в 64 страни по целия свят, относно мненията за папа Франциск. Дейността на асоциацията в България е представена от нашата агенция.
Основни изводи от изследването:
- 54% от световното население има благоприятно мнение за папа Фрациск, срещу 12% които имат неблагоприятно мнение и 34% които не могат да направят оценка на папата.
- Регионите, в които за папа Франциск се радва на най-положително мнение, са Латинска Америка, Северна Америка и Европа.
- Сред 64-те страни, в което е проведено изследването, най-високите оценки за папата са В Португалия, Филипините, Аржентина и Италия.
- Положителното мнение към папата се увеличава пропорционално на нарастването на възрастта на респондентите.
Мнението за папа Франциск
Граждани от 64 страни бяха запитани: „Независимо каква е Вашата религия, моля, посочете какво е Вашето мнение за папа Франциск?“
Пет от десет респондента (54%) са благоприятно настроени (много благоприятно 24% и по-скоро благоприятно 30%). На противоположното становище са един от всеки 10 запитани (12%). 7% изразяват неблагоприятно мнение, а 5 % напълно негативно. Всеки трети пък не дава оценка за папата.
България
По-голямата част от българите имат положително отношение към папа Франциск (51%) срещу само 2%, които имат негативно мнение за него. Нетната стойност на България по въпроса е +49, което нарежда страната ни в средата на таблицата спрямо останалите 64 страни, в които е проведено изследването.
Кънчо Стойчев,
вицепрезидент на световната асоциация УИН/„Галъп интернешънъл“:
„Одобрението към папа Франциск в България е на стойности, близки до средното за Европейския съюз. Като се има предвид, че ние не сме католическа страна, а и общото равнище на религиозност у нас е под средното за Европа, то българските симпатии към настоящия папа са особено силни – вероятно главно заради социалните му послания.
Забележително е, че нашият нетен резултат +49 (разликата положително – отрицателно отношение) е по-висок от страни като Чехия, Германия, Холандия и Гърция.“
Световната картина
Има видими разлики в отношението към папата в отделните региони. Най-високата положителна оценка е в Латинска Америка (77%), следвана от Северна Америка (63%) и Европейския съюз (62%). В региона на Близкия изток и Северна Африка, както и в Западна Азия положителните оценки са по-малко разпространени и се наблюдава по-висок процент на хора, които не изразяват мнение по зададения въпрос.
Като става въпрос за религиозна принадлежност, католиците са хората, които имат най-положително мнение за папа Франциск (85%), следвани от юдеите (65%). От друга страна обаче, само 28% от мюсюлманите и 33% от будистите гледат положително на папата, но повечето от хората изповядващи тези религии (съответно 55% и 57%), не изразяват мнение.
Изследването сочи, че от всички 64 страни, в 60 мнението за папата е благоприятно. В челото на тази класация е Португалия (94% благоприятно мнение), Филипините (93%), Аржентина (89%), Италия (86%), Колумбия (84%), Ливан (80%), Испания (80%), Перу (79%), Полша (78%) и Еквадор (78%).
Само в три страни отрицателните оценки за папата превишават положителните: Тунис (15% положителни, 25% отрицателни), Турция (13% срещу 26%) и Алжир (9% срещу 28%), докато в Азербайджан мнението е разделено (6% срещу 8%), а 87% нямат мнение.
Изследването сочи също, че от всички 64 страни, в 15 има забележителна липса на познания за папата – над 50%. Тази класация се оглавява от Азербайджан, следван от Иран, Монголия, Етиопия, Япония и Мароко.
Наблюдават се и важни разлики в отношението към папата в различните възрастови групи, както и по образователен статус, но не и по пол. Положителната оценка за папата е на по-високи стойности сред по-възрастните (62% положителна сред хората над 55 години, докато сред тези под 35 е 48%). Сред респондентите със завършено висше образование се наблюдава по-благоприятно отношение в сравнение с тези с ниско или никакво образование (63% срещу 42%). Сред необразованите 46% нямат мнение за папата.
Нетната стойност на оценките (разликата между положителното и отрицателното мнение) за папа Франциск показва сериозни разлики в различните региони в света:
Америка:
Във всички изследвани страни в Америка, отношението към папата е благоприятно. В Латинска Америка, нетната стойност е най-висока в Аржентина (+85), следвана от Колумбия (+76), Перу (+71) и Еквадор (+69). Най-малка разлика се открива в Мексико (+47). В Северна Америка, нетната стойност е най-висока в Канада (+59) и в САЩ (+39).
Европа:
В рамките на Европейския съюз, нетната стойност е най-висока в Португалия (+91) и много силна в Италия (+77), Испания (+71), Полша (+73), Австрия (+67) и Словения (+66). Изследването сочи, че нетната стойност е по-слаба в Швеция (+23), Великобритания (+21) и Гърция (+13).
В Източна Европа, нетната стойност към папата е най-висока в Грузия (+70), Армения (+68), Босна и Херцеговина (+66) и Украйна (+51). Не така обаче изглеждат резултатите в Сърбия (+3) и Азербайджан (-2), където картината за папата не изглежда така благоприятно.
Близкият Изток и Северна Африка:
Сред народите от Близкия Изток и Северна Африка нетната стойност за папата е най-висока в Ливан (+77), но негативните мнения взимат превес над позитивните в Тунис (-10) и Алжир (-19). Както в тези две страни, така и в Мароко, мнозинството от хората показват липса на познания за папата.
Субсахарска Африка
В Африка, Нигерия (+35), Демократична република Конго (+31) и Гана (+26) са страните, където нетната стойност е най-висока, докато в Южна Африка (+19) и Етиопия (+16) е по-ниска.
Азия и Океания
В рамките на този регион, папа Франциск получава най-висока нетна стойност във Филипините (+88), следвани от Индия (+51). По-ниски стойности са измерени в Бангладеш (+7), Монголия (+5) и Иран (+2), а негативното мнение превишава позитивното само в Турция (-13).
Сравнение със световните политически лидери
Като сравняваме папа Франциск с политически лидери, откриваме че папата оглавява световната класация (с нетна стойност от +41) следван от президента на САЩ Барак Обама (+30), германският канцлер Ангела Меркел (+13), британският премиер Дейвид Камерън (+10) и френският президент Франсоа Оланд (+6). Далеч от споменатите, с повече негативни мнения от положителни е руският президент Владимир Путин (-10).
Страните по региони:
Източна Азия и Океания: Австралия, Фиджи, Хонконг, Индонезия, Япония, Южна Корея, Монголия, Папуа Нова Гвинея, Филипини, Тайланд и Виетнам
Източна Европа: Армения, Азербайджан, Босна и Херцеговина, Грузия, Косово, Македония, Русия, Сърбия и Украйна.
ЕС Европа: Австрия, Белгия, България, Чехия, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Исландия, Ирландия, Италия, Латвия, Холандия, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Испания, Швеция и Великобритания
Латинска Америка: Аржентина, Бразилия, Колумбия, Еквадор, Мексико, Панама и Перу.
Близкият Изток и Северна Африка: Алжир, Иран, Ливан, Мароко, Палестински територии, Тунис и Турция
Северна Америка: Канада и САЩ
Субсахарска Африка: Демократична република Конго, Етиопия, Гана, Нигерия, Южна Африка.
Западна и Южна Азия: Бангладеш, Индия и Пакистан
Методология:
Изследването на УИН/“Галъп интернешънъл“ е ежегодна традиция, инициирана и проектирана под председателството на д-р Джордж Галъп през 1977 г. Тази година то бе проведено от УИН/“Галъп интернешънъл“ в 70 страни по целия свят.
Въпросът „Независимо каква е Вашата религия, моля, посочете какво е Вашето мнение за папа Франциск?“ беше зададен в 64 страни като част от годишното изследване на УИН/“Галъп интернешънъл“ „Край на годината“. В рамките на проучването бяха итнервюирани 63272 души по целия свят.
Размер на извадката
Във всяка страна е реализирана представителна извадка от около 1000 мъже и жени: лице в лице (26 страни; 25 943 души), по телефон (15 страни; 12 918 души) или онлайн (23 страни; 24 411 души). Теренната работа в различните страни е проведена от септември 2015г. до декември2015 г. Статистическата грешка визследванетоев диапазон +/-3-5% при доверителен интервал- 95%.
В България изследването бе проведено между 30 октомври и 5 ноември чрез пряко лично интервю сред 1009 пълнолетни български граждани.
За УИН/„Галъп интернешънъл”
УИН/“Галъп интернешънъл“е водещаасоциация впазарните изследванияи проучванията на общественото мнениеисе състоиот 75-тенай-големинезависими компаниизапазарни изследванияи за проучвания на общественото мнениев съответните странисобщи годишниприходиотнад 500 млн. евроипокриващи95%от световния пазар.
За вече повече от 60 години членовете наУИН/“Галъп интернешънъл“са доказали своите експертни умения за провеждане на международни изследвания при осигурено най-високо качество. Членовете на асоциацията са водещи национални институти с дълбоко познаване на местните изследователски методи и техники, статистически източници, бит и културни различия на всяка страна и са внимателно подбрани от Борда на асоциацията.
Натрупаният от асоциацията опит е значителен – с международно признати експерти в почти всички области и сектори. За всякадържаваима само една агенция членка. Членовете работят съвместновсекидневно, за да споделят знания, нови изследователски техники и инструменти, за осигуряванетона най-подходящите решения за международни изследователски проекти, кактоизаобслужването насвоитеклиенти понай-добрия възможен начин.Членовете на асоциацията са наедна от водещите позиции по технически и методологически разработки, които са повлияли не само върху изследователския сектор, но и върху целия търговски свят.