Експресен телефонен сондаж: Предпочитание за по-обмислени промени в изборните правила и за бързо правосъдие

76% от българите предпочитат евентуални промени в изборните правила да се случат след повече обмисляне и без да се бърза. Хората масово са чували за повдигнатите обвинения срещу бивши и настоящи министри, одобряват ги и желаят те да продължат. Близо половината от българите се съгласяват с крайното твърдение „Не е важно да се спазва законът, важно е корумпираните да са в затвора“.

Това са част от изводите от експресен телефонен сондаж в рамките на 22 и 23 ноември, който цели да покаже базисни нагласи по важните текущи въпроси в любопитната ситуация, в която се намира страната. Изследването е част от собствената изследователска програма на „Галъп интернешънъл“ и е проведено сред 805 души в цяла България.

76% се съгласяват, че с промените на изборните правила не трябва да се бърза, за да се направят те разумно и да не настъпи хаос. 21% предпочитат бързите промени, за да се спази волята на народа. Останалите се колебаят или се затрудняват да отговорят. Това показва, че българите не биха се възпротивили на по-продължително и внимателно обмисляне на изборните правила и процедури.

85% твърдят, че са чували за обвиненията срещу бивши и настоящи министри. Това е сериозен дял декларирана запознатост и свидетелства за висок интерес сред обществото. Сред чувалите преобладава одобрението. Над 70%, например, одобряват, че Румен Овчаров е бил обвинен, близо 60% – че Добрев и Москов са били обвинени. Тепърва следва да се види какво е отношението към обвиненията за министъра в оставка Николай Ненчев. Данните отразяват най-вече общото и инерционно убеждение, че властта у нас е корумпирана. Колкото по-дълго е участвал във властта даден човек, толкова по-висок е общественият негативизъм към него. Затова и близо 90% са съгласни, че с подобни обвинения трябва да се продължи, а близо две трети се съгласяват, че когато става дума за правосъдие, най-важното е то да е бързо.

Неодобрението към обвиненията се движи между 15 и 30 на сто. След неодобряващите личат най-вече поддръжници на съответните политически формации, от които произлизат обвинените.

За да провери общите нагласи сред обществото по тази тема, „Галъп интернешънъл“ тества дори крайни твърдения. Например, 48% са съгласни с твърдението „Не е важно да се спазва законът, важното е корумпираните да са в затвора“. Също 48% не се съгласяват, а останалите се затрудняват. Това показва изключително желание за бърза справедливост и сериозни очаквания тази посока. Акумулиран е тревожно висок дял репресивни нагласи.

Slide2Slide3Slide4

Slide5

Disclaimer:

Gallup International Association or its members are not related to Gallup Inc., headquartered in Washington D.C which is no longer a member of Gallup International Association.

Gallup International Association does not accept responsibility for opinion polling other than its own. We require that our surveys be credited fully as Gallup International (not Gallup or Gallup Poll). For further details see website: http://www.gallup-international.com/.