Трайно силно е общественото желание за промяна. Масово се одобряват всякакви идеи за ревизия, нови лица и нови идеи в партийните програми. Това е изводът от поредния експресен сондаж на „Галъп интернешънъл“, проведен на 13 и 14 февруари сред 808 души в цялата страна – финансиран със собствени средства.
67,8% от българите, например, смятат, че служебното правителство трябва да промени начина, по който се управляваше България досега. На противоположното мнение са 26,2%, а останалите се затрудняват да отговорят.
Отстраняването на отговорни лица в пътната агенция, ревизиите в железниците и в образованието събират около и над 90% подкрепа. 70,6% одобряват подготвяната отмяна на практиката на пръстовите отпечатъци в здравеопазването, а 23,3 % нея одобряват. Мнозинство от 57,1% одобрява и смяната на областните управители, макар че този въпрос закономерно събужда и по-сериозна опозиция от 30,6%.
50% отчитат положително факта, че служебното намери пари за машинното гласуване. Както стана ясно в предходния сондаж на „Галъп Интернешънъл“, българите виждат вина най-вече в предишното Народно събрание, което е приело такива текстове. Може да го видите на следния линк:http://www.gallup-international.bg/bg/%D0%9F%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8/2017/350-Another-Quik-Opinion-Poll-on-Current-Politial-Situation
Засилено е и търсенето на всякакво ново политическо съдържание – нови фигури и идеи. Мнозинство от 54% подкрепя новото звучене в програмата на ГЕРБ. Още по-големи мнозинства от 70% одобряват новите лица в листите на БСП и те се ползват с високо доверие. Засега изглежда, че това допълнително помага на БСП да се утвърди.
Всички по-популярни обещания на партиите от последните дни се възприемат добре от българите – особено ако във въпроса не се споменава коя партия е направила съответното обещание. 82%, например, харесват увеличение на данъка на най-богатите хора, 90% пък окуражават идеята за увеличаване на учителските заплати, 89% харесват идеята за фонд, който да стимулира индустрията и т.н.
Почти никой не смята, че е лошо за страната да се увеличат минималните заплати и пенсиите. Очевидно, малцина са онези, които се питат откъде биха дошли пари, а обществото живее с ясното съзнание, че заслужава повече.
Възложено,финансирано и проведено от: |
„Галъп интернешънъл“ |