Стартови нива на доверие в новата власт

Кабинетът „Борисов 3“ започва своята работа при 32% доверие. Числото е около познатите нива от предходния мандат. Недоверието засега е на равнище от 55% и е малко по-ниско от обичайните в последните години стойности над 60%. Това дава на новия кабинет известен начален комфорт, макар и малък на фона на предишни исторически периоди. По традиция у нас негативните оценки за институциите надвишават позитивните. В началото на нов мандат обаче ситуацията винаги е по-благоприятна. В идните седмици и месеци стартовият кредит на доверие на кабинета „Борисов 3“ ще може да се установи с по-голяма точност, тъй като обществото тепърва ще свиква със смяната във властта и ще формира началните си впечатления от нея.

Данните са от Политическия и икономически индекс на „Галъп интернешънъл“ – ежемесечното националнопредставително изследване лице в лице, което повече от четвърт век прави мониторинг на българското обществено мнение. Теренът на изследването в последната вълна беше между 4 и 11 май с интервюирани 819 души в цялата страна. Изследователската програма е независима от външно финансиране.

По-надолу ще намерите графики, които изобразяват тенденциите в общественото мнение всеки месец от 2009 година насам. Ние сме единствената агенция, която разполага с такъв тип данни. Най-отдолу в тази публикация ще намерите графиките в по-голям размер.

Служебното правителство е успяло да внесе известно успокоение – недоверието в правителството е слязло от нивата над 60% от края на предходния мандат „Борисов“ до нива от около и над 50%. Същата тенденция личи и по стойностите доверие в парламента. И там с идването на служебното правителство, отношението към институцията на Народното събрание става по-благосклонно – отрицателните оценки „слизат“ от нива над 70% в края на предходния мандат до нива чувствително под 70%. Парадоксално, тези по-благоприятни стойности на одобрение в парламента идват в период, когато той на практика отсъства.

Доверие Правителство

Доверие Парламент

Новият парламент стартира с 24% доверие и 66% недоверие. Това са сравнително благоприятни числа – на фона на последните години. Разбира се, запазва се цялостната тенденция на подчертан негативизъм към дейността на Народното събрание. И тук по правило в началото на всяко ново управление, доверието традиционно нараства, но тъй като този път липсва сериозна промяна в лицата, стойностите не показват драматични промени. Големите надежди обикновено идват и с нови лица в политиката.

В началото на май 30% са оптимисти за посоката на развитие на страната, 53% са песимисти. Макар песимизмът по традиция да преобладава, като че ли в последните месеци и години има укрепване на позитивните оценки.НакъдеВървиБългария

Доверие Правителство Доверие ПарламентНакъдеВървиБългария


Данните са от ежемесечната изследователска програма, позната като Политически и икономически индекс на „Галъп интернешънъл“, базирана на национално представителни изследвания с извадка ~800/1000 души на възраст 18+ години. Максималното стандартно отклонение при 50%-ови дялове е между ±3,0-3,5%.

Вълната за месец май е проведена в период 4-11 май сред 819 респонденти. Методиката е сравнима с всички ежемесечни редовни изследвания на „Галъп интернешънъл” в България от 1992 г. насам.Възложено, финансирано и проведено от „Галъп интернешънъл“.

Disclaimer:

Gallup International Association or its members are not related to Gallup Inc., headquartered in Washington D.C which is no longer a member of Gallup International Association.

Gallup International Association does not accept responsibility for opinion polling other than its own. We require that our surveys be credited fully as Gallup International (not Gallup or Gallup Poll). For further details see website: http://www.gallup-international.com/.