„Индекс на болниците“ показва какво се случва в отделенията ни по АГ

Въпреки че в медицинския стандарт са заложени поне 80 раждания на година, не всички болници го спазват.

Общо 58 237 са били ражданията в страната ни през изминалата година. Те са осъществени в 108 болници в цялата страна. Не всички от тях обаче спазват изискванията за тази дейност, заложена в Медицинския стандарт по Акушерство и гинекология (АГ). Това показват изводите на „Индекс на болниците“, направени на база данните на НЗОК за дейността на лечебните заведения през 2017 г.

11 са болниците в страната, в които са се извършвали раждания, въпреки че броят на тази дейност е бил под санитарния минимум от 80 за година. Най-малко са били ражданията в Ардино – 3, Кубрат – 19, и Каварна – 26. Най-много се осъществяват в три специализирани болници в столицата „Майчин дом“ – 3730, „Св. София“ („Тина Киркова“) – 2491, Шейново – 2296, показват данните.

Общо 17 са лечебните заведения в цялата страна, в които има над 1000 раждания а година. Те са разположени в големите областни градове – София, Пловдив, Бургас, Русе, Варна, Плевен, Ст. Загора, Сливен. Сред тези болници има както държавни, така и частни и общински.

Методите

Почти половината от ражданията у нас се извършват не по нормален път, а чрез секцио, сочат още цифрите. От всички 58 237 раждания 45% са направени чрез Цезарово сечение. Делът му в различните болници обаче не е еднакъв. Той варира от 0 до близо 90% в някои лечебни заведения.

Като цяло процентът на ражданията със секцио е по-висок в частните лечебни заведения.

Освен Цезарово сечение в страната са се извършили и 428 раждания с форцепс. Броят им е по-голям в публичните лечебни заведения.

Резултатите

Общо 7486 са били недоносените бебета, които са се родили през 2017 г. у нас. Тяхното тегло е било под 2500 гр. Въпреки че броят на болниците с отделения по Неонатология у нас е над 80, грижи за най-малките бебета – под 1499 гр., могат да се полагат в 38 от тях.

Близо една трета от ражданията у нас са завършили с някакви усложнения и се е наложило полагането на допълнителни грижи за бебета, показват още данните. Над 19 хил. са били бебетата над 2500 гр., за които се е наложило осъществяването на диагностика и лечение. Под един процент – 0.57%, са били бебетата, починали при раждането.

Конкретните цифри за всяка болница може да видите в „Индекс на болниците“ тук.

 

Disclaimer:

Gallup International Association or its members are not related to Gallup Inc., headquartered in Washington D.C which is no longer a member of Gallup International Association.

Gallup International Association does not accept responsibility for opinion polling other than its own. We require that our surveys be credited fully as Gallup International (not Gallup or Gallup Poll). For further details see website: http://www.gallup-international.com/.