Очакванията за по-добро непосредствено бъдеще се увеличават за мнозинството от интервюираните в Африка (обикновено оптимистичен регион, въпреки условията на живот), в Индия, в европейските страни извън ЕС, в САЩ и в Латинска Америка. От друга страна, виждаме песимизъм за предстоящата година в Близкия изток, в Русия и до голяма степен в Западна Европа.
Традиционно, оптимизмът за новата година преобладава в повечето държави по света. Тази година изключение правят Турция, Сърбия, Обединеното кралство, Полша, Чехия, Русия, Босна и Херцеговина, България, Хонконг, Франция, Италия, Ливан, Йордания и Южна Корея.
Глобалното изследване попита хората по света дали очакват следващите дванадесет месеца да бъдат повече или по-малко мирни. 28% от света очакват 2019 г. да бъде по-мирна, 34% смятат, че ще бъде по-проблемна.
Упованието в мира е най-ярко изразено в Индия, Гана, Албания, Нигерия и – любопитно – в Пакистан. В другия край на скалата, на фона на продължаващите протести на „Жълтите жилетки“, във Франция в най-голяма степен (70%) усещат идващата година като по-проблематична.
Кънчо Стойчев, президент на световната асоциация „Галъп интернешънъл“: Европа все повече изглежда изключена
„В продължение на десетилетия глобалното изследване „В края на годината“ отчита парадокс: хората, живеещи в по-богати страни, са настроени по-песимистично към предстоящата година. И обратното. Изглежда, че страхът от загуба на това, което имаш, е по-голям от страха да нямаш.
Европейският съюз е все по-песимистичен и няма нужда да се обяснява защо. Същото е с Русия, докато оптимизмът за следващата година в САЩ е най-високият за последното десетилетие. Ефективността на американската икономика е възможното ключово обяснение тук.
Традиционно, в предходните десетилетия повечето хора по целия свят очакваха по-скоро мирна нова година, отколкото изпълнена с опасности – с едно обичайно изключение: Близкият изток. Но сега, за първи път през този век, все по-голям брой западноевропейци очакват със страх, че следващата година ще е по-малко мирна. Глобалният политически ред, установен от победителите във Втората световна война, сега бързо се разпада и западноевропейските нации са загрижени какво ще го замести, а също и дали ще имат думата – докато силата в света се измества на изток.
Голямото предизвикателство между САЩ и Китай е икономическо, а между САЩ и Русия – военно. Европа все повече изглежда изключена от дебата.“
Индекс на надеждата
Оптимизъм-песимизъм по отношение на световния мир
Картината в България
В края на 2018 г. 22% от българите очакват 2019 г. да е по-добра от 2018 г. 30% – по-лоша, а 31% – същата. 17% не могат да отговорят. Така нетната стойност на оптимизма у нас (дялове на оптимисти за 2019 г. минус дялове на песимисти за 2019 г.) е -8. През миналата година тази оценка беше +3. Това показва известен спад на общия оптимизъм.
България е по-песимистична на фона на източната част на ЕС, като например Румъния показва много по-сериозен оптимизъм (нетна стойност +21) България показва по-малко оптимизъм от средното и за ЕС като цяло. Според нетните оценки, на Балканите най-оптимистично са настроени албанските общности, а на другия полюс са Турция и Босна и Херцеговина. Ние сме в средата.
15% у нас очакват идващата година да е по-мирна за света от отиващата си, 28% са на обратното мнение, а 38% очакват да е същата. 19% се затрудняват да отговорят. Нетната стойност е -13. С тази нетна стойност страната ни е близо до средните стойности за света.
България изглежда сравнително по-оптимистична за мира на фона на останалите страни в източната част на ЕС и особено на фона на целия ЕС. Сравнени с останалите на Балканите обаче, българите изглеждат по-скоро песимисти за това дали годината ще бъде по-мирна. И тук, като че ли албанските общности са сред най-бодро настроените.
За повече информация: Кънчо Стойчев (София), +359 88 8611025, Джони Хийлд (Лондон), +44 7973 600308. По-детайлна информация може да намерите на сайта: www.gallup-international.com.
Подробни данни и демографски разбивки
Индекс на надеждата
Топ 5
Нетна стойност = дял на оптимисти минус дял на песимисти: 15.
Индекс на надеждата по региони
Индекс на надеждата по пол и възрастова група
Индекс на надеждата по държави
*Внимание към закръгляванията!
Определения:
- Оптимисти = По-добра
- Песимисти = По-лоша
- Неутрални = Същата година
Оптимизъм – Песимизъм по отношение на Световния мир
Нетна стойност за света – дял на оптимисти минус дял на песимисти: -8.
Топ 5
Оптимизъм-песимизъм по отношение на Световния мир – по региони
Оптимизъм-песимизъм по отношение на Световния мир – по пол и възрастова група
Каква ще бъде идната 2019 г.: По-мирна, по-проблемна или до голяма степен същата?
Оптимизъм-песимизъм по отношение на Световния мир – по държави
Определения:
- Оптимисти = Мирна година
- Песимисти = Проблемна година
- Неутрални = Същата година
Методика
Настоящото изследване е част от ежегодния изследователски проект на световната асоциация „Галъп интернешънъл“, наречен „В края на годината“ – традиция, инициирана и проектирана под председателството на д-р Джордж Галъп през 1977 г. Тази година то бе проведено от световната асоциация “Галъп интернешънъл“ в сътрудничество с УИН в 50 страни по целия свят.
Регионално покритие:
- Общо за ЕС: Австрия, България, Чехия, Финландия, Франция, Германия, Унгария, Италия, Латвия, Полша, Румъния, Испания, Обединено кралство
- Западна Европа: Австрия, Финландия, Франция, Германия, Италия, Испания, Обединено кралство
- Източна Европа: България, Чехия, Латвия, Полша, Румъния, Унгария
- Европейски страни извън ЕС: Албания, Армения, Босна и Херцеговина, Грузия, Косово, Македония, Молдова, Сърбия, Швейцария, Украйна
- САЩ
- Индия
- Русия
- Латинска Америка: Аржентина, Колумбия, Еквадор, Мексико, Парагвай
- Източна Азия: Хонконг, Индонезия, Япония, Филипините, Южна Корея, Тайланд, Виетнам
- Западна Азия: Афганистан, Казахстан, Пакистан, Турция
- Близък изток: Ирак, Йордания, Ливан
- Африка: Гана, Нигерия, Южна Африка
- Австралия и Нова Зеландия
Размер на извадката и работа на терен
Общо 48 745 души бяха интервюирани в световен мащаб. Във всяка страна е реализирана представителна извадка от около 1000 мъже и жени: лице в лице (27 страни; 28063 души), по телефон (7 страни; 5922 души) или онлайн (16 страни; 14760 души). Теренната работа в различните страни е проведена отоктомври 2018 г. додекември 2018 г. Статистическата грешка в изследването е в диапазон +/-3-5% при доверителен интервал – 95%.
За световната асоциация “Галъп интернешънъл“
Световната асоциация “Галъп интернешънъл“ (GIA) е водеща асоциация в пазарните изследвания и проучванията на общественото мнение. През тази година асоциацията празнува своята 72-ра годишнина.
За повече седем десетилетия членовете на световната асоциация “Галъп интернешънъл“ са доказали своите експертни умения за провеждане на международни изследвания при осигурено най-високо качество. Членовете на асоциацията са водещи национални институти с дълбоко познаване на местните изследователски методи и техники, статистически източници, бит и културни различия на всяка страна и са внимателно подбрани от Борда на асоциацията.
За всяка държава има само една агенция членка. Членовете работят съвместно всекидневно, за да споделят знания, нови изследователски техники и инструменти, за осигуряването на най-подходящите решения за международни изследователски проекти, както и за обслужването на своите клиенти по най-добрия възможен начин. „Галъп интерешънъл“ има около 50 членове и провежда изследвания в над 100 страни.