Отношение към някои клишета от последните десетилетия

„Галъп интернешънъл“ провери отношението към поредица твърдения, превърнали се в  крилати фрази или откровени клишета в десетилетията след 1989 г., а и преди това. Оказва се, че голяма част от тях се споделят широко – без значение дали става дума за щампа по инерция, или пък са истина. Близо три четвърти от пълнолетните българи споделят популярната (само)иронична фраза от социалните мрежи: „съсипаха я тази държава“. Почти всички са убедени, че у нас има мафия. Единственото по-сигурно от това е само, че преди доматите са били истински – за разлика от сега. Над 70% намират, че преходът у нас всъщност не е свършил. Все пак, само 42% казват „никога няма да се оправим“. Но пък цели три четвърти споделят често чуваното самообвинение „манталитетът у нас е лош“. По 54% смятат, че всички са маскари или че демокрацията ни е отнела много. 45% са тези, които смятат, че при Живков е било по-добре, но има и цели 33%, които нямат мнение. По-скоро липса на ясно мнение показва и въпросът за ролята на Държавна сигурност. Неяснотата важи и за ключовата фраза „Костов е виновен“ – видима е зоната на неразбралите (37%), а 49% са съгласните.

Данните са от провокативен сондаж на „Галъп интернешънъл“, проведен „лице в лице“ между 1 и 8 ноември, сред 835 пълнолетни българи. Изследването е представително за пълнолетното население на страната и е част от ежемесечната програма за независими проучвания „лице в лице“, която вече близо 30 години пита българите всеки месец за важните неща.

Агенцията от няколко месеца проверява отношението на българите към различни теми, свързани с тридесетата годишнина от началото на пропазарните, продемократични и прозападни промени у нас. Повече можете да видите ТУК, ТУК, ТУК и ТУК. Преди дни агенцията организира и Млада Кръгла маса, която да даде визии за бъдещето на страната.

Закономерно, колкото по-недоволен си от прехода, толкова повече смяташ, че той още не е свършил. Дяловете на хората, които са наясно, че България вече не живее в преход, са най-осезаеми сред респондентите с най-високи доходи. Дори и там обаче онези, които може би още чакат по-щастлив край на прехода, са отчетливо мнозинство.

Очаквано, на въпроси от типа „Съсипаха я тази държава“, „Всички са маскари“, „При Живков беше по-добре“ и т.н. по-умерено или пък с подчертано несъгласие реагират привържениците на управляващите. Привържениците на БСП пък са на другия полюс. Те, например, са почти съвсем съгласни, че демокрацията ни е отнела много. Показват и доста видима носталгия към времето на Живков.

Хората от БСП са по-убедени в популярната от социалните мрежи фраза „Костов е виновен“. При ГЕРБ има доста сериозно колебание – може би защото изказванията на бившия президент Плевнелиев за Иван Костов прозвучаха чак в края на периода на това изследване.

Скептицизмът по различни индикатори се споделя не само от симпатизанти на опозиционни партии и коалиции, но и от дистанцирани от политиката и негласуващи хора. По някои въпроси обаче всички реагират единно – например, убеждението, че преди храната е била по-добра (проверено тук с отношението към прословутия пример с едновремешния домат).

Въпросите за миналото, както може да се очаква, показват разликите в поколенията. Новите генерации почти не знаят дали Костов, Държавна сигурност и т.н. са виновни. Естествено, младите са и най-оптимистично настроените: отчетливо не се съгласяват, че „никога няма да се оправим“.


Представените данни са част от ежемесечната изследователска програма на „Галъп интернешънъл“.  Изследването е проведено в периода между 1 и 8 ноември сред 835 души и е представително за населението на България на възраст 18+. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50% дялове. 1% от извадката е равен на около 55 хиляди души.

 

Disclaimer:

Gallup International Association or its members are not related to Gallup Inc., headquartered in Washington D.C which is no longer a member of Gallup International Association.

Gallup International Association does not accept responsibility for opinion polling other than its own. We require that our surveys be credited fully as Gallup International (not Gallup or Gallup Poll). For further details see website: http://www.gallup-international.com/.