През 2019 г., и няколкото години преди нея, проличаха и признаци на по-добър обществен климат, но те могат бързо да бъдат помрачени от бурното начало на 2020 г. За добро или зло, обществото ни няма особено високи очаквания. Наблюдава се едновременно и предвидимост на нагласите, и търсене на нови опции за гласуване. Промените в масовото съзнание за последните три десетилетия са по-скоро бавни и не липсват тревожни симптоми. Например, честността на изборите е поставена под съмнение. Доверието в официалните източници на информация е опасно ниско. Българите продължават по традиция да държат на промените, но напоследък показват и повече предпазливост.
Обобщенията са от представянето на традиционния годишен обзор на „Галъп интернешънъл“. За поредна година годишникът привлече огромен интерес сред журналисти, преподаватели, изследователи, общественици и студенти, които изпълниха новата зала „Джеймс Баучер“. Видео от представянето на книгата вижте ТУК.
Седмото поред издание „Политическият процес и общественото мнение в България“ беше представено от автора Първан Симеонов, заедно с Борис Попиванов, автор на справочната част към книгата. Дискусията беше открита от младите изследователи в „Галъп интернешънъл“ – Юлиана Гальова, Яница Петкова и Светлин Тачев.
Изпълнителният директор на „Галъп интернешънъл“ представи уникални по рода си данни за доверието в основните институции, които обхващат последните тридесет години. Бяха разгледани и индикатори за настроенията на българите относно посоката на развитие на България и нейната икономика.
За втора година книгата е на практика двуезична. Годишникът съдържа преди всичко непубликувани досега социологически данни – данни, които могат да се намерят само тук и голяма част от тях са получени през годината именно за нуждите на изданието.
Международни сравнителни изследвания, отношение към институциите и основни личности, масови възприятия за икономиката и личните финанси, общественото мнение за изборите и изборния процес, както и нагласите по най-важните теми на 2019 г. – това е само част от включените в луксозното издание теми. Публикувана е специална глава за равносметки и тенденции от трите десетилетия след 1989 г.
Данните са част от почти тридесетгодишната, ежемесечна, независима изследователска програма, представителна за пълнолетното население – която агенцията приема за своя обществена мисия и която стои в основата на Политическия и икономически индекс на „Галъп интернешънъл“®.
В края е публикуван справочник с основни събития, а в приложението „Някои инициативи на „Галъп интернешънъл“ е част от обществената дейност на агенцията през годината.
Книгата „Политическият процес и общественото мнение в България през 2019 г.“ е издание на „Сиела“. Годишникът може да бъде намерен в книжарниците на „Сиела“, както и в електронния магазин ciela.com