В деня на виното и любовта: българите предпочитат повече време с близки хора, повече усмивки и по-често да казват „обичам те“


74% заявяват, че ще казват по-често „обичам те“ през започващата 2020-а година. 12 на сто не смятат, че ще го правят, а 14% се колебаят в отговора си. По-младите са и по-склонни да си го обещават (а може би имат и повече поводи). Оказва се, че жените ще казват „обичам те“ повече, отколкото мъжете.

69% пък заявяват, че ще ограничат вредните си навици, 17% признават, че нямат такова намерение, а 14 на сто се колебаят. Хората с по-висок образователен статус са и по-склонни да коригират поведението си.

Дали хората нареждат виното след вредните навици, не е ясно, но в деня на виното и романтиката, вижда се, че българите са малко по-склонни да си обещават и любов, и самодисциплина, но все пак любовта побеждава с малко.

Данните са от януарското изследване на „Галъп интернешънъл“, в което агенцията провери какво си обещават българите на прага на 2020 г. Изследването е част от ежемесечната, независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл“, представителна за пълнолетното население на страната.

Оказва се, че едно от най-сериозните обещания у нас е свързано с отделянето на повече време за близките хора – 91% го споделят. Осъществяването на поне една своя мечта пък си обещават 73 на сто от българите, а 84% вярват, че ще се усмихват повече. Прави впечатление, че на практика няма големи възрастови различия в отговорите, макар да се откроява ентусиазмът, който е характерен по-скоро за младостта.

68% твърдят, че ще засадят дърво, 63 на сто смятат, че ще вземат участие в поне една благотворителна инициатива.

33% приемат да осиновят бездомно животно – тук, очаквано, ентусиазмът не е огромен. Няма обаче и кой знае колко ентусиазъм в четенето – 48% са хората, които заявяват, че всеки месец ще прочитат по една книга. Това са двете обещания, които събират най-малко популярност, макар чувствителни дялове респонденти все пак да ги споделят.

Сравнително непопулярно е и обещанието пред себе си да харчиш по-малко пари – 53 на сто се заричат да пестят. Оказва се, че по-младите у нас, например, биха чели повече книги, но биха харчили и повече пари, за разлика от хората в по-зряла възраст.


Интервюирани са 835 души „лице в лице“, с двустепенна, гнездова извадка, на случаен принцип. Максималната допустима статистическа грешка: ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 55 хиляди души. 

Disclaimer:

Gallup International Association or its members are not related to Gallup Inc., headquartered in Washington D.C which is no longer a member of Gallup International Association.

Gallup International Association does not accept responsibility for opinion polling other than its own. We require that our surveys be credited fully as Gallup International (not Gallup or Gallup Poll). For further details see website: http://www.gallup-international.com/.