Завърши вторият мандат на Кънчо Стойчев като избран президент на световната Асоциация „Галъп интернешънъл“. На годишната конференция на Асоциацията в столицата на Малайзия Куала Лумпур Стойчев предложи нов президент и получи единодушна подкрепа за Микаел Нитше от Австрийския „Галъп“ институт. В новия борд влизат още хора от компании в Ирак, Грузия, Пакистан, Великобритания, Швеция и Испания.
Според устава два мандата е възможният максимум и Стойчев получи овациите на залата за седемгодишния си път като президент. В годините българският социолог се превърна в основна фигура в запазването на интелектуалното, изследователско и методологическо наследство на Асоциацията, завещано от д-р Джордж Галъп. Стойчев пое поста след избори през 2017 г. в Атина, а по-късно беше преизбран. Едно от решенията на общото събрание е Кънчо Стойчев да продължи развитието на идеята за специална фондация – след като в последните години инициира издаването на няколко тематични книги и организацията на събития, посветени на д-р Джордж Галъп.
В момента асоциацията расте, приема нови членове и дейността е изцяло възстановена, след като преди години премина през труден период. Затова и отчетът на Стойчев за двата мандата беше успешен. В последните няколко години има форуми в Ереван, Виена, Дубай, Мадрид, Тбилиси.
Конференцията в Куала Лумпур събра представителите на водещите изследователски вериги от арабския свят, Великобритания, САЩ, Австрия, Китай, Казахстан, Швеция, Филипините, Тайланд, Испания, Япония, Корея, Пакистан, Аржентина, Мексико, Грузия и други. Българката Марчела Абрашева пък от години ръководи регионална изследователска мрежа от компании в Югоизточна Европа и също бе делегат в конференцията. Домакин бе местната компания „Сентръл форс“.
В специален акцент се превърна нарочна британско-американско-китайска дискусия, както и данните на британски и грузински изследователи за нагласите в Русия в контекста на руската агресия срещу Украйна. Огромен беше интересът към презентации на изследователи за отношението в Европа към миграцията, нагласите в Близкия Изток към ситуацията в Газа, очакванията на американските изследователи за изборите в САЩ и много други.
Началото на форума пък бе дадено от Кънчо Стойчев и Първан Симеонов с данни от международни изследвания. По-късно конференцията се фокусира и около методологически въпроси и споделен опит от Швеция, Япония, Латинска Америка, Иран.
Следващата годишна конференция ще е в Аман. Планирана е за месец май 2025 г.